Přírodní zajímavosti - kam na výlet o dovolené
Přírodní zajímavosti v okolí chat a chalup. Prohlédněte si tipy na výlet pro Vaši dovolenou.

Riegrova stezka
Riegrova stezka je pojmenovaná po významném politikovi Františku Ladislavu Riegerovi. Stezka je dlouhá necelých 5 km a vede ze Semil do Železného Brodu podél řeky Jizery. Po cestě lze spatřit Böhmovu vyhlídku, která poskytuje výhled na řeku a patří mezi nejkrásnější vyhlídky v tomto kraji.

Národní přírodní rezervace Pulčínské skály
Pulčínské skály na Valašsku jsou zcela unikátní. Toto největší skalní město na Moravě se rozkládá v masivu kopce Hradisko. Skalní město je tvořeno izolovanými skalisky, skalními bloky a plotnami a skalními stěnami vysokými až 20 metrů. Skalní město se rozprostírá v lese, kde vytváří bludiště.

Vodní nádrž Josefův Důl
Na řece Kamenici byla v letech 1976 až 1982 postavena přehrada se čtyřicet tři metrů vysokou a sedm set dvacet metrů dlouhou hrází. Byla vybudována především jako zásobárna pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou, ale také pro ochranu obcí na horním toku Kamenice před velkou vodou.

Horské sedlo Smědava
Smědava leží v nadmořské výšce 847 metrů. Je to významná křižovatka turistických tras v Jizerských horách. Na horské sedlo lze přijet autem a odsud se vydat například na Jizeru, Jizerku nebo Smrk. Ze Smědavy je velmi pěkný rozhled na okolní jizerskohorské vrcholy.

Frýdlantské cimbuří
Skalní útvar Frýdlantské cimbuří získalo svůj název podle frýdlantského zámku, jenž útvar nápadně připomíná. Do roku 1999 zde byla stejnojmenná národní přírodní rezervace, která je dnes již součástí národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Frýdlantské cimbuří je díky významným horolezeckým terénům velkým lákadlem pro horolezce.

Vodopády Jedlová
Dominantou turisticky atraktivních vodopádů v Jedlovém dole je 5 metrů vysoký Velký vodopád, který tvoří kaskáda tří vodních stupňů. Voda přepadávající přes balvany a kamenné plotny zde vytváří nádhernou kaskádu vodopádů a peřejí. K vodopádům vede naučná stezka, která návštěvníky informuje o zdejší přírodní rezervaci.

Hora Jizera
Severně od Tanvaldu, blízko polských hranic se nachází druhá nejvyšší hora Jizerských hor Jizera. Se svými 1122 metry je nejvyšším vrcholem Hejnického hřebene. Na vrcholu hory je mohutná skála, která je přístupná a je z ní neopakovatelný výhled do blízkého i dalekého okolí.

Bukovec
Ve východní části Jizerských hor v blízkosti osady Jizerka se do výše tisíc pět metrů tyčí čedičová hora Bukovec, která je díky raritním čedičovým výlevům chráněna jako přírodní rezervace. Vzhledem k čedičovému podloží zde roste mnoho druhů chráněných rostlin.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky
Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky okouzluje návštěvníky krásnými přírodními útvary, chráněnými druhy rostlin a rašeliništi. Rezervace se rozkládá podél říčky Jizerky a jejich přítoků, v jejichž náplavech byly v minulosti rýžovány drahé kameny. Rašeliništěm Jizerky prochází naučná stezka a během roku zde panují extrémní klimatické podmínky.

Osada Jizerka
První zmínky o osadě Jizerka sahají až do roku 1539, kdy se zde v Safírovém potoce nalézaly drahé kameny, jako jsou rubíny, topasy a safíry. Osada je nejvýše položenou obcí v České republice a její dominantou je vrch zvaný Bukovec, který je považován za jednu z nejvyšších čedičových vyvřelin ve Střední Evropě.