Jizerské hory - Přírodní zajímavosti - kam na výlet o dovolené

Při dovolené v Jizerských horách doporučujeme navštívit přírodní zajímavosti z našeho seznamu tipů na výlet. U každého turistického cíle najdete i nabídku ubytovbání na nejbližších chatách a chalupách v okolí.
Chaty a chalupy Jizerské hory
1 2 3
Prachovské skály

Prachovské skály

Krásnou a romantickou částí Českého Ráje jsou Prachovské skály. Návštěvníci by si měli na výlet do těchto skal vyšetřit celý den, protože toto skalní město je rozlehlé a byla by škoda důkladně si jej neprohlédnout. Pískovcové skály mají obdivuhodné tvary a jsou vysoké až čtyřicet metrů.

Skalní město Hruboskalsko

Skalní město Hruboskalsko

Přírodní rezervace Hruboskalsko má rozlohu sto dvacet hektarů. Toto skalní město je oblíbené mezi horolezci. Velmi pěkné je ale i pro pěší turistiku. Vede tudy naučná stezka, která návštěvníkům ukáže nejzajímavější místa, pozoruhodné skalní útvary, jeskyně a pěkná vyhlídková místa.

Tanvaldský Špičák - Jizerské hory

Tanvaldský Špičák - Jizerské hory

Nad severočeským městem Tanvald se tyčí hora Špičák někdy též nazývaná Tanvaldský Špičák. Z rozhledny na vrcholu je možné prohlédnout si nejen Tanvald, ale i celé široké okolí včetně unikátní ozubnicové železnice, která vede z Tanvaldu do Kořenova. Na Špičáku se nachází lyžařský areál.

Přírodní zajímavosti

Frýdlantské cimbuří

V blízkosti městečka Hejnice se nachází přírodní chráněné území Frýdlantské cimbuří. Je to jedno z nejvíce navštěvovaných míst  v Jizerských horách. Jedná se o žulové skály s rozeklanými vrcholy, v jejichž bezprostřední blízkosti se nachází další přírodní památka Černý potok.

Přírodní zajímavosti

Bozkovské dolomitové jeskyně

Prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyní bude velkým zážitkem pro velké i malé návštěvníky. V rozlehlých dómech příroda vytvořila krásné krápníky všemožných tvarů a barev. Krápníková výzdoba se zrcadlí na hladině podzemních jezer. Návštěvníci jeskyní mohou mít pocit, jakoby se ocitli v pohádkové říši skřítků a permoníků.

Přírodní zajímavosti

Ostrý vrch (Lužické hory)

V místech, kde na východě začínají Lužické hory, prochází geologický zlom, což má za následek vznik skalního hřbetu. Začíná u obce Horní Sedlo nedaleko Hrádku nad Nisou vrcholem Ostrý. Na svahu tohoto kopce u cesty jsou dvě pískovcové věže nazvané Poutník a Trojzubec. 

Přírodní zajímavosti

Přehradní nádrž Souš

V blízkosti Jablonce nad Nisou se na řece Černá Desná nachází přehradní nádrž Souš. Byla vybudována na počátku 20. století na ochranu území pod přehradou před povodněmi. Byla několikrát rekonstruována, došlo ke zvýšení a zpevnění hráze. Hráz je dlouhá 364 metrů a vysoká 25 metrů. 

Přírodní zajímavosti

Bukovec

Ve východní části Jizerských hor blízko Jablonce nad Nisou se do výše tisíc metrů tyčí čedičová hora Bukovec. Se svojí rozlohou třiceti hektarů je Bukovec chráněnou přírodní rezervací. Vzhledem k čedičovému podloží zde roste mnoho druhů chráněných rostlin.

Přírodní zajímavosti

Hora Jizera

Severně od Tanvaldu, blízko polských hranic se nachází druhá nejvyšší hora Jizerských hor Jizera. Se svými 1122 metry je nejvyšším vrcholem Hejnického hřebene. Na vrcholu hory je mohutná skála, která je přístupná a je z ní neopakovatelný výhled do blízkého i dalekého okolí. 

Přírodní zajímavosti

Rašeliniště Jizery

V roce 1960 byla v okolí horního toku Jizery vytvořena Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery. Rozkládá se v jedinečném prostředí na hranicích s Polskem na rozloze téměř dvě stě hektarů. Rezervace je tvořena rašelinnými loukami, smrčinami, porosty borovice kleče a náplavami štěrkopísku z protékající řeky Jizery.

1 2 3

AKCEPTUJEME

Benefit Plus Ticket Holiday Gastro

Jsme členem Asociace
Českých cestovních
kanceláří a agentur

800 101 127
Po - Pá 8 - 17 hod.
Kontaktujte nás

Odesláním dotazu berete na vědomí zpracování osobních údajů.