Lužické hory a České Švýcarsko - Přírodní zajímavosti - kam na výlet o dovolené

Při dovolené v Českém Švýcarsku a v Lužických horách doporučujeme navštívit přírodní zajímavosti z našeho seznamu tipů na výlet. U každého turistického cíle najdete i nabídku ubytovbání na nejbližších chatách a chalupách v okolí.
Chaty a chalupy Lužické hory a České Švýcarsko
1 2
Máchovo jezero

Máchovo jezero

Vodní plocha Máchova jezera sahá až k městečku Doksy. V květnu se zde každoročně konají slavnosti Otevírání Máchova jezera a na konci srpna festival Mácháč. Máchovo jezero nabízí návštěvníkům možnost příjemného odpočinku v malebné krajině.

CHKO České Středohoří

CHKO České Středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří byla vyhlášena v roce 1976. Je to krásná krajina, která nemá v naší zemi obdoby. Hlavním tokem Českého středohoří je řeka Labe, jejíž údolí vytváří překrásnou přírodní scenérii. Kromě turisticky značených tras je v Českém středohoří i několik naučných stezek.

Přírodní zajímavosti

Přírodní památka Panská skála

Mezi Práchní a Kamenickým  Šenovem se nachází čedičový vrch vulkanického původu. Na místě lomu z 18.století byla těžbou odkryta stěna, která se skládá ze sloupů čediče přes deset metrů vysokých.  Pro svůj tvar, který připomíná píšťaly, se mu říká varhany.

Přírodní zajímavosti

Lužické hory

Na severu Čech se mezi Děčínem a Libercem nachází Lužické hory. Je to rozlohou menší pohoří na hranici s Německem. Ani výška jeho vrcholů není velká. Nejvyšší hora Luž měří 793 metrů nad mořem.

Přírodní zajímavosti

Loupežnický vrch

Loupežnický vrch nazývaný také Větrov se nachází v malebných Lužických horách. Leží blízko Jablonného v Podještědí. Na vrcholu kopce jsou již téměř neznatelné  zbytky hradu, který zde kdysi stával a střežil cesty mezi Čechami a Německem.

Přírodní zajímavosti

Sokol u Petrovic - Starý Falkenburk

Blízko Hvozdu a Petrovic se nachází Sokol, kopec vysoký 523 metrů. Na jeho vrcholu, kdysi stával hrad Starý Falkenburk. Byl vybudován v polovině 14. století jako jeden z hradů, které v této lokalitě střežily obchodní cesty z Německa do Čech.

Přírodní zajímavosti

Vraní skály

V Lužických horách, nad Krásným dolem, blízko Popovy skály se nachází skalní útvar, kterému se říká Vraní nebo Krkavčí skály. Jsou to pískovcové útvary zpevněné čedičem. Právě pro svoji pevnost a členitost jsou tyto skály velmi oblíbené horolezci, kteří tuto lokalitu navštěvují již od konce 19. století.

Přírodní zajímavosti

Hora Luž

Hora Luž je se svými 793 metry nejvyšším vrcholem Lužických hor. Leží přímo na hranicích s Německem u Horní Světlé. Německá část Luže byla vyhlášena přírodní rezervací. Pod vrcholem hory je krásný původní bukový les s javorovými porosty, kde se vyskytuje mnoho zajímavých rostlin například náprstník červený nebo sasanka. 

Přírodní zajímavosti

České Švýcarsko

Na hranicích s Německem se na sever od Děčína a České Kamenice rozkládá území, které se nazývá České Švýcarsko. Před miliony let zde po ústupu moře vznikly pískovcové skály, které vlivem prostředí získaly podivuhodné tvary a ty mohou návštěvníci obdivovat dodnes.

Přírodní zajímavosti

Pravčická brána

Tato pískovcová skalní brána je nejnavštěvovanějším a nejzámějším místem Českého Švýcarska. Je to dvacet jedna metrů vysoký oblouk  vytvořený za miliony let zvětráváním pískovcového skalního masivu.

1 2

AKCEPTUJEME

Benefit Plus Ticket Holiday Gastro

Jsme členem Asociace
Českých cestovních
kanceláří a agentur

800 101 127
Po - Pá 8 - 17 hod.
Kontaktujte nás

Odesláním dotazu berete na vědomí zpracování osobních údajů.