Šumava - Přírodní zajímavosti - kam na výlet o dovolené

Terčino údolí
Václavovy lázně, Modrý dům, umělý vodopád nebo Švýcarská chata jsou nejnavštěvovanější místa Terčina údolí. Tento přírodní park byl založen v 18. století hrabětem Buquoyem a vede přes něj celá řada udržovaných turistických pěšin.

Šumavská jezera
Na Šumavě se nachází osm ledovcových jezer. Pět jich je na české straně Šumavy a tři jsou na straně německé. Jezera vznikla při procesu tání ledovců. V současné době se voda v jezerech doplňuje díky nejrůznějším povrchovým přítokům a spodním pramenům.

Kadovský viklan
Přírodní zajímavost Kadovský viklan je pozurohodné místo, které při dovolené v jižních Čechách rozhodně neopomeňte navštívit. Budete-li mít více času, můžete si projít i naučnou stezkou, která nese stejný název. Stezka Vás provede krásnou krajinou plnou luk, lesů a rybníků.

Černé jezero
Černé jezero je největší šumavské ledovcové jezero a zároveň největší přírodní jezero v naší republice. Leží v srdci nádherné šumavské přírody a nejkratší cesta k němu vede ze Špičáku. Na počátku 20. století zde byla založena národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero.

Čertovo jezero
Čertovo jezero je druhé největší ledovcové jezero na Šumavě. Cesta k němu je mnohem náročnější než k jezeru Černému. Návštěvníky čeká dlouhé stoupání kamenitou cestou, ale vynaložená námaha rozhodně stojí za to. V okolí jezera rostou pralesovité jehličnany a příroda je zde téměř nedotčená člověkem.

Prášilské jezero
Oblast okolo ledovcového Prášilského jezera byla v minulosti veřejnosti nepřístupná, protože zde bylo hraniční pásmo. Cesta k němu vede z vesnice Prášily, která jezeru dala i jméno. Tato pětikilometrová trasa vede krásnou přírodou přírodní rezervace. Jezero leží na výběžku hory Poledník. Pohledem na jezerní hladinu se můžete pokochat i z rozhledny stojící na vrcholu Poledníku.

Naučná stezka Povydří
Naučná stezka Povydří patří k nejoblíbenějším turistickým trasám na Šumavě. Začíná v malebné podhorské vísce Antýgl a končí u proslulé Čeňkovy pily. Trasa vede údolím řeky Vydry, měří sedm kilometrů a i s odpočinkovou zastávkou v Turnerově chatě ji lze zvládnout za tři hodiny. Naučná stezka není okružní, ale z Čeňkovy pily do Antýglu vede autobusové spojení.

Ostrý
Vrchol Ostrý je prý nejkrásnější horou šumavského pohoří. Má zvláštní dvojhrotý tvar, díky němuž byl v minulosti nazýván také „Prsa matky Boží“. Z jejího vrcholu se turistům naskýtá překrásný výhled na všechny strany Šumavy a na proslulé Černé jezero. Na horu Ostrý se nejlépe dostanete z městečka Hojsova Stráž po modré turistické značce.

Čertova stěna - Luč
Národní přírodní rezervace Čertova stěna - Luč je mohutná rozpukaná žulová hradba s mnoha kamennými moři, která je zahalena tajemstvím mnoha lidových pověstí a pohádek. Po vystoupání na vyhlídkové místo jsou turisté odměněni okouzlujícím výhledem do divoké části údolí řeky Vltavy, které nese příhodný název Čertovy proudy.

Jezero Laka
Jezero Laka je nejmenší a nejvýše položené z osmi šumavských ledovcových jezer. Na jezerní hladině volně plavou půvabné rašelinové ostrůvky ozdobené rostlinkami borůvek a brusinek. K jezeru Laka se nejlépe dostanete ze sklářské vesničky Nová Hůrka po turistické značce.