Jizerské hory - Hrady a zámky - kam na výlet o dovolené

Při dovolené v Jizerských horách doporučujeme navštívit hrady a zámky z našeho seznamu tipů na výlet. U každého turistického cíle najdete i nabídku ubytovbání na nejbližších chatách a chalupách v okolí.
Chaty a chalupy Jizerské hory
1 2
Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála je krásné romantické místo. Je vystavěn na skalách a je pozoruhodnou dominantou celého okolí. Přístupný je jen částečně, ale rozhodně stojí za to vystoupat na jeho vyhlídkovou věž, odkud se mohou návštěvníci kochat pohledem na malebnou okolní přírodu.

Hrad Kost

Hrad Kost

Gotický hrad Kost byl vybudován v první polovině 14. století na místě, kde se dotýkají tři údolí. Již zdálky je vidět dominantní hranolová věž. V prostorách hradu je možné si prohlédnout sbírku portrétů rodiny Kinských. V hradní mučírně je expozice trestního a útrpného práva.

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky je symbolem Českého ráje a naprostým unikátem, který není možné vidět nikde jinde. Hrad byl totiž vybudován na dvou vedle sebe stojících čedičových skalách. Dochovaly se dvě věže Panna a Baba, pozůstatky hradního paláce, část opevnění a předhradí. V hlavní turistické sezóně je zde možnost nočních prohlídek.

Zámek Lemberk

Zámek Lemberk

V blízkosti Jablonného v Podještědí leží zámek Lemberk. Z původního gotického hradu se zachovaly jen části zdiva. Hrad by postaven ve 13. století k ochraně obchodních cest ze Žitavy do Mimoně a dál do Čech. V 16. století byl hrad přebudován na renesanční zámek.

Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn

Nedaleko Hrádku nad Nisou u německých hranic leží hrad Grabštejn. Pochází ze 13. století z doby vlády Přemysla Otakara II. Hrad byl důkladně opevněn, protože díky své poloze na hranicích byl místem častých střetů. Nejvýrazněji nad okolní krajinu vystupovala mohutná, vysoká věž, která byla v pozdějších letech přestavována a dnes má zcela jinou podobu.

Zámek Frýdlant

Zámek Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant je vyhlášenou kulturní památkou. Ve sbírkách jsou cenné obrazy od malířů Karla Škréty, Petra Brandla a Václava Vavřince Reinera. Vyhlídková věž zvaná Indica měří padesát metrů a umožňuje návštěvníkům prohlédnout si celý areál z ptačí perspektivy. K zámeckému komplexu patří rozlehlý park s čedičovými skalami.

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov stojí na místě původní tvrze. V 17. století byl barokně přestavěn. Za vlastnictví knížete Rohana v 19. století došlo k velkým úpravám ve stylu francouzské romantické novogotiky. V interiérech zámku je cenná výtvarná a sochařská výzdoba a bohaté sbírky porcelánu a skla. Unikátní je Rohanovská galerie s kolekcí francouzských portrétů.

Hrady a zámky

Zřícenina Valdštejn

Nedaleko Turnova je možné navštívit zříceninu Valdštejn z 13. století. Stojí na skalnatém výběžku a je od ní velice pěkný výhled na okolní krajinu. Z původního hradu se dochovaly pozůstatky palácového zdiva a částečně zachované sklepení.

Hrady a zámky

Skalní hrad Sloup v Čechách

Na okraji stejnojmenné obce můžeme spatřit 30 metrů vysokou pískovcovou skálu, na které bylo ve 13. století  vybudováno opevnění. V 15. století hrad patřil loupeživému rytíři  Mikešovi Pancířovi ze Smolna, který odsud podnikal loupeživé výpravy do Lužice.   

Hrady a zámky

Zřícenina Frýdštejn

Ve vsi Frýdštejn najdou turisté dochovanou půvabnou venkovskou roubenou architekturu. Nad vsí stojí zřícenina stejnojmenného hradu ze 14. století. Pro jeho půvab a tajemný vzhled si jej filmaři vybrali k natáčení pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

1 2

AKCEPTUJEME

Benefit Plus Ticket Holiday Gastro

Jsme členem Asociace
Českých cestovních
kanceláří a agentur

800 101 127
Po - Pá 8 - 17 hod.
Kontaktujte nás

Odesláním dotazu berete na vědomí zpracování osobních údajů.