Zobrazit na mapě

Zámek Lemberk

V blízkosti Jablonného v Podještědí leží zámek Lemberk. Z původního gotického hradu se zachovaly jen části zdiva. Hrad by postaven ve 13. století k ochraně obchodních cest ze Žitavy do Mimoně a dál do Čech. V 16. století byl hrad přebudován na renesanční zámek.

Počátkem 17. století byl zámek Lemberk zásadně přebudován. Byla přistavěna patra s balustrádami a zámek dostal současnou podobu s uzavřeným nádvořím. Hlavním sálem obytného paláce je sál nazvaný bajkový podle kazetového stropu, na kterém jsou namalovány výjevy ze zvířecích bajek. V jednotlivých sálech a pokojích zámku jsou interiéry vybaveny nábytkem různých slohů od gotiky po baroko.

Je zde rovněž umístěno muzeum sv. Zdislavy, manželky Havla z Lemberka. Zasloužila se o založení špitálu v Jablonném. Celý svůj život zasvětila pomoci nemocným a chudým. V prostorách zámku můžeme obdivovat i expozici moderního sklářského umění. V podhradí se zachovaly roubené domky ze 17. až 19. století.

Foto: Zámek Lemberk - archiv Národního památkového ústavu

Fotogalerie - Zámek Lemberk

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Zámek Lemberk je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Zámek Lemberk je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Prohlíželo 135 lidí

Pěkně zařízená chata k pronájmu leží v oplocené zahradě (zahradní nábytek, gril) na kraji obce v malebné krajině Lužických hor v česko-německém příhraničí. Ideální k odpočinku i k aktivní dovolené.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 0956

Kvalitně zařízená chata ve velké oplocené zahradě (travnatá plocha pro míčové hry, ruské kuželky, zahradní altán, posezení a gril) na kraji tiché obce v malebném česko-německém příhraničí.

4 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 1002

Velmi pěkná chata k pronájmu v rekreační obci v atraktivní lokalitě u Hamerského jezera (50 m od písečné pláže) v oploceném areálu (travnatá plocha pro míčové hry, tenisový kurt, posezení, gril).

2 ložnice / max 8 osob
číslo chaty: 1963

Velká turistická chalupa k pronájmu leží na neoploceném pozemku (bazén, volejbalové hřiště, posezení, ohniště, vyžití pro děti) v naprostém soukromí, obklopena jen přírodou Lužických hor.

15 ložnic / max 52 osob
číslo chalupy: 2170

Účelně a pěkně zařízená poloroubená chalupa se zahradou (posezení, gril) na kraji malé obce ležící přímo pod horou Ještěd jen 200 m od koupaliště a jen 10 km od centra Liberce. Turistika.

2 ložnice / max 10 osob
číslo chalupy: 0844

Rezervováno včera

Zrekonstruovaný jednoduše zařízený rekreační objekt v oplocené zahradě (posezení, ohniště) jen 50 m od koupaliště a jen 500 m od zámku Zákupy. Máchovo jezero 20 km. Cykloturistika.

1 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 9932

Kvalitně zařízená roubená chalupa k pronájmu leží na neoploceném pozemku (bazén, pergola, gril, ohniště) na okraji obce na malebném místě u lesa v atraktivní krajině Lužických hor.

3 ložnice / max 13 osob
číslo chalupy: 2044

Stylově zařízená chalupa k pronájmu leží v oplocené zahradě (bazén, trampolína, terasa s posezením, gril) v obci v atraktivní krajině Lužických hor a je ideální pro rodinnou dovolenou.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 2229

Akceptované poukázky a asociace