Jeseníky - Hrady a zámky - kam na výlet o dovolené

Při dovolené v Jeseníkách doporučujeme navštívit hrady a zámky z našeho seznamu tipů na výlet. U každého turistického cíle najdete i nabídku ubytovbání na nejbližších chatách a chalupách v okolí.
Chaty a chalupy Jeseníky
1
Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl s překrásnou sgrafitovou výzdobou je vyhlášenou památkou UNESCO. Jedná se o stavbu z období renesance z rukou italských mistrů. Unikátem je zámecké divadlo z konce 18. století. Návštěvníci si mohou také prohlédnout rodnou světnici skladatele Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru. V zámecké jízdárně je umístěno muzeum sochařství z období antiky.

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny

Na okraji městečka Velké Losiny stojí historicky cenná budova renesančního zámku. Vystavět jej nechal rod Žerotínů ve druhé polovině 16. století. Původně na tomto místě stávala vodní tvrz. Velkolosinský zámek patří k nejvýznamnějším renesančním stavbám na Moravě. Pro veřejnost je zámek přístupný od dubna do října.

Zámek Jánský vrch - Javorník

Zámek Jánský vrch - Javorník

Na místě dnešního zámku býval od počátku 14. století raně gotický hrad. Byl několikrát přestavován, až se úpravami na počátku 19. století dočkal současné podoby. Návštěvníkům zámek nabízí dva prohlídkové okruhy.

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je výraznou dominantou okolí a je vyhlášenou národní památkou. Již zdálky turisté vidí siluetu romantické budovy s působivým cimbuřím a arkýři. Současná podoba hradu Bouzov je z počátku 20. století, kdy byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce na popud tehdejšího majitele arcivévody Evžena Habsburského.

Hrady a zámky

Zřícenina hradu Rabštejn

Na zříceninu Rabštejn se turisté mohou dostat po značené cestě z Bedřichova. Hezčí cesta vede ovšem z horského sedla Skřítek. Na této trase se návštěvníkům otvírají krásné výhledy na Hraběšickou hornatinu. Hrad Rabštejn býval monumentální stavbou, dnes z něj však zbyly jen malé části zdiva.

Hrady a zámky

Hrad Sovinec

Monumentální areál gotického hradu Sovinec s pěti nádvořími návštěvníky překvapí svou rozlohou. Z předsunuté vyhlídkové věže je překrásný rozhled na krajinu Bruntálska. Hrad Sovinec se tyčí na skále a je výraznou dominantou celého okolí.

Hrady a zámky

Zámek Bruntál

Národní kulturní památka zámek Bruntál je krásná renesanční stavba. Kromě klasické zámecké prohlídky je zde možné navštívit muzeum Bruntálska. Konají se zde zajímavé kulturní akce, jako například Vánoce či Velikonoce na zámku. V červnu jsou prostory zámku součástí slavností Den města.

Hrady a zámky

Zřícenina hradu Edelštejn

Areál hradu Edelštejn stojícího na severní straně Příčné hory nedaleko města Zlaté Hory býval rozdělený příkopem na dvě části, což je patrné ještě dnes na jeho zřícenině. Obytná část měla vybudované masivní opevnění, zatímco hospodářské budovy stály na polovině, která nebyla tak chráněna. Hradní palác, z něhož se dochovaly zbytky obvodových zdí, měl délku 120 metrů a šířku 65 metrů.

Hrady a zámky

Zřícenina hradu Koberštejn

Zřícenina Koberštejn leží v extrémní horské poloze. To návštěvníky nutí k zamyšlení, jak vůbec bylo možné dopravit stavební materiál a postavit zde tak monumentální objekt ve 13. století bez pomoci moderní techniky. O mohutnosti stavby svědčí dochované devítimetrové zbytky zdiva.

Hrady a zámky

Zámek Náměšť na Hané

V Náměšti na Hané stojí na místě původního hradu klasicistní zámek s krásným parkem a zajímavými interiéry. Kromě klasických prohlídek se zde konají nejrůznější akce. Pro děti jsou zde pořádány pohádkové dny, pro dospělé pak například o Vánocích prohlídky s ukázkou zámecké historické vánoční výzdoby.

1

AKCEPTUJEME

Benefit Plus Ticket Holiday Gastro

Jsme členem Asociace
Českých cestovních
kanceláří a agentur

800 101 127
Po - Pá 8 - 17 hod.
Kontaktujte nás

Odesláním dotazu berete na vědomí zpracování osobních údajů.