Lužické hory a České Švýcarsko - Hrady a zámky - kam na výlet o dovolené

Při dovolené v Českém Švýcarsku a v Lužických horách doporučujeme navštívit hrady a zámky z našeho seznamu tipů na výlet. U každého turistického cíle najdete i nabídku ubytovbání na nejbližších chatách a chalupách v okolí.
Chaty a chalupy Lužické hory a České Švýcarsko
1 2
hrad Střekov

hrad Střekov

Nádherný výhled na řeku Labe a Masarykova zdymadla, bohatá historie, zajímavá expozice, hudební festivaly..., to je jen stručný výčet důvodů, proč navštívit hrad Střekov.

Zámek Zákupy

Zámek Zákupy

Nedaleko České Lípy v obci Zákupy leží na místě původní gotické tvrze zámek Zákupy. Zajímavostí je, že k dlouhé řadě majitelů zámku patřil i Napoleonův syn, který byl jmenován vévodou Zákupským. Nikdy však Zákupy nestihl nenavštívit, neboť zemřel ve věku pouhých dvacet jedna let.

Pevnost Königstein - Německo

Pevnost Königstein - Německo

Až do poloviny 13. století sahá historie pevnosti Königstein. Nachází se nedaleko hraničního přechodu v Hřensku. V průběhu let vznikl na stejnojmenné hoře unikátní komplex staveb v mnoha stavebních stylech od gotiky po renesanci.

Zřícenina hradu Tolštejn

Zřícenina hradu Tolštejn

Hrad Tolštejn byl založen s největší pravděpodobností v první polovině 14.století panem Jindřichem z Lipé. Jako většina hradů v tomto regionu byl postaven na ochranu důležitých obchodních cest z Lužice do vnitrozemí  Čech.

Hrady a zámky

Hrad Bezděz

Hrad Bezděz nebyl nikdy přestavován, ani neprošel žádnými úpravami, které by výrazně změnily jeho vzhled. Je považován za jeden z nejvýznamnějších a nejmagičtějších hradů u nás. Je oblíbeným cílem návštěvníků zdejšího malebného kraje.

Hrady a zámky

Skalní hrad Sloup v Čechách

Na okraji stejnojmenné obce můžeme spatřit 30 metrů vysokou pískovcovou skálu, na které bylo ve 13. století  vybudováno opevnění. V 15. století hrad patřil loupeživému rytíři  Mikešovi Pancířovi ze Smolna, který odsud podnikal loupeživé výpravy do Lužice.   

Hrady a zámky

Zámek Lemberk

V blízkosti Jablonného v Podještědí leží zámek Lemberk. Z původního gotického hradu se zachovaly jen části zdiva. Hrad by postaven ve 13. století k ochraně obchodních cest ze Žitavy do Mimoně a dál do Čech. V 16. století byl hrad přebudován na renesanční zámek.

Hrady a zámky

Hrad Grabštejn

Nedaleko Hrádku nad Nisou u německých hranic leží hrad Grabštejn. Pochází ze 13. století z doby vlády Přemysla Otakara II. Hrad byl důkladně opevněn, protože díky své poloze na hranicích byl místem častých střetů. Nejvýrazněji nad okolní krajinu vystupovala mohutná, vysoká věž, která byla v pozdějších letech přestavována a dnes má zcela jinou podobu.

Hrady a zámky

Hrad Oybin (Německo)

Turisty nejvíce navštěvované místo Žitavských hor je rozhodně zřícenina hradu Oybin. Jedná se o nejvýznamnější historický objekt Horní Lužice. Rozsáhlá zřícenina hradu a kláštera se nachází na vrcholu pískovcového kopce poblíž lázeňského městečka Kurort Oybin.

Hrady a zámky

Zámek Děčín

Na skále nad soutokem řek Labe a Ploučnice stojí přímo ve městě barokně klasicistní zámek. Na jeho místě bylo již v 10. století vybudováno hradiště, které se v průběhu staletí proměnilo do současné podoby.

1 2

AKCEPTUJEME

Benefit Plus Ticket Holiday Gastro

Jsme členem Asociace
Českých cestovních
kanceláří a agentur

800 101 127
Po - Pá 8 - 17 hod.
Kontaktujte nás

Odesláním dotazu berete na vědomí zpracování osobních údajů.