Zobrazit na mapě

Zřícenina hradu Rokštejn

Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na skalnatém návrší nad údolím říčky Brtnice. V souvislosti s plánovanou výstavbou přehrady Střížov byly na hradě od roku 1981 prováděny archeologické průzkumy. Dlouholetý výzkum přinesl hodnotné poznatky nejen o historii výstavby hradu, ale i o životě ve středověku. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž výstavby nakonec sešlo. Historie hradu sahá do 80. let 13. století. Hrad měl původně název Ruteštejn, podle Rutha z rodu Hrutoviců, který jej založil.

V roce 1359 se hradu zmocnil markrabě Jan Jindřich a z Rokštejna se stalo centrum markraběcího zboží. Markrabě pokračoval v rozšiřování panství, v horní části hradu vybudoval trojpodlažní palác a v dolní části vybudoval moderní teplovzdušné vytápění. U původního vstupu markrabě vybudoval věž s bránou, u níž archeologové nalezli největší sbírku kostěných hracích kostek, jež dokládají hrací zálibu strážních. Jan Jindřich z hradu vybudoval komfortní rezidenci, která stavební náročností převýšila úroveň tehdejších hradů. Z důvodu velkého zadlužení musel markrabě hrad na konci 14. století prodat. Od roku 1378 hrad vlastnili Valdštejnové a na konci 15. století byl hrad dobyt a poničen vojskem Matyáše Korvína.

Zřícenina hradu se nachází v přírodní rezervaci Údolí Brtnice. Kolem vede oblíbená zelená turistická trasa, která začíná u vlakové stanice Přímělkov. K hradu se lze dostat pěšky, na kole i na běžkách. Pro turisty jsou připraveny komentované prohlídky s výstupem na věž. 

Fotogalerie - Zřícenina hradu Rokštejn

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Zřícenina hradu Rokštejn je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Zřícenina hradu Rokštejn je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Dnes zobrazeno 31x

Rezervováno 14. 6.

Útulná chata k pronájmu po celkové rekonstrukci leží v oplocené zahradě (bazén, terasa a posezením a krbem) na okraji obce jen 100 m od řeky Jihlavy a místní cyklo a inline stezky.

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 2395

Dnes zobrazeno 21x

Velmi pěkná stylově zrekonstruovaná chalupa k pronájmu s obytnou přístavbou, uzavřeným dvorkem (posezení, krb, solární sprcha) a oplocenou zahradou (bazén) v obci na Vysočině jen 18 km od Jihlavy.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1869
Hrad se původně nazýval Ruteštejn podle svého zakladatele Rutha. Za česko-uherských válek byl hrad pobořen při nájezdu vojska uherského krále Matyáše Korvína. Z hradu se zachovala pouze hranolová věž, torza dvou paláců a hradebních zdí. Na hradě probíhaly rozsáhlé archeologické výzkumy, během kterých byla nalezena zazděná kostra novorozence, která poukazuje na dodržování pohanských zvyků.

Stylově zrekonstruovaný původní statek k pronájmu na oploceném pozemku (koupací jezírko, posezení, gril, zahradní krb, infrasauna) v klidné obci na Vysočině 10 km jižně od Jihlavy.

3 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 2213

Pěkně zařízená chalupa k pronájmu s oplocenou zahrádkou (zahradní nábytek, gril) leží v obci v malebném regionu jihovýchodní části Vysočiny jen 10 km od Třebíče (památky UNESCO).

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chalupy: 2058

Prostorná roubená chalupa k pronájmu se zimní zahradou a kachlovými kamny leží na oploceném pozemku (koupací jezírko, lehátka, posezení, gril) v obci na centrální Vysočině jen 11 km od Jihlavy.

3 ložnice / max 4 osoby
číslo chalupy: 2212

Luxusně zařízená roubená chalupa s finskou saunou a zahradou (zapuštěný bazén, posezení, krb, gril, stolní tenis, trampolína) nabízí pronájem na krásném místě v srdci přírodního parku Čeřínek.

3 ložnice / max 13 osob
číslo chalupy: 2421

Pěkná jednoduše zařízená chata k pronájmu s terasou (pergola s posezením a krbem) leží na tichém místě v malé chatové osadě na břehu rybníka v jižní části Vysočiny jen 14 km od Třebíče (UNESCO).

2 ložnice / max 8 osob
číslo chaty: 2018

Nový stylově zařízený samostatný apartmán (studio) v oploceném areálu v zadní části nově zrekonstruované zemědělské usedlosti v malebné krajině jižní Vysočiny jen 3 km od historického města Telč.

1 ložnice / max 2 osoby
číslo apartmánu: 1568

Akceptované poukázky a asociace