Zobrazit na mapě

Zřícenina hradu Rokštejn

Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na skalnatém návrší nad údolím říčky Brtnice. V souvislosti s plánovanou výstavbou přehrady Střížov byly na hradě od roku 1981 prováděny archeologické průzkumy. Dlouholetý výzkum přinesl hodnotné poznatky nejen o historii výstavby hradu, ale i o životě ve středověku. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž výstavby nakonec sešlo. Historie hradu sahá do 80. let 13. století. Hrad měl původně název Ruteštejn, podle Rutha z rodu Hrutoviců, který jej založil.

V roce 1359 se hradu zmocnil markrabě Jan Jindřich a z Rokštejna se stalo centrum markraběcího zboží. Markrabě pokračoval v rozšiřování panství, v horní části hradu vybudoval trojpodlažní palác a v dolní části vybudoval moderní teplovzdušné vytápění. U původního vstupu markrabě vybudoval věž s bránou, u níž archeologové nalezli největší sbírku kostěných hracích kostek, jež dokládají hrací zálibu strážních. Jan Jindřich z hradu vybudoval komfortní rezidenci, která stavební náročností převýšila úroveň tehdejších hradů. Z důvodu velkého zadlužení musel markrabě hrad na konci 14. století prodat. Od roku 1378 hrad vlastnili Valdštejnové a na konci 15. století byl hrad dobyt a poničen vojskem Matyáše Korvína.

Zřícenina hradu se nachází v přírodní rezervaci Údolí Brtnice. Kolem vede oblíbená zelená turistická trasa, která začíná u vlakové stanice Přímělkov. K hradu se lze dostat pěšky, na kole i na běžkách. Pro turisty jsou připraveny komentované prohlídky s výstupem na věž. 

Fotogalerie - Zřícenina hradu Rokštejn

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Zřícenina hradu Rokštejn je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Zřícenina hradu Rokštejn je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Velmi pěkná stylově zrekonstruovaná chalupa k pronájmu s obytnou přístavbou, uzavřeným dvorkem (posezení, krb, solární sprcha) a oplocenou zahradou (bazén) v obci na Vysočině jen 18 km od Jihlavy.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1869

Stylově zrekonstruovaný původní statek k pronájmu na oploceném pozemku (koupací jezírko, posezení, gril, zahradní krb, infrasauna) v klidné obci na Vysočině 10 km jižně od Jihlavy.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2213

Pěkně zařízená chalupa k pronájmu s oplocenou zahrádkou (zahradní nábytek, gril) leží v obci v malebném regionu jihovýchodní části Vysočiny jen 10 km od Třebíče (památky UNESCO).

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chalupy: 2058

Prostorná roubená chalupa k pronájmu se zimní zahradou a kachlovými kamny leží na oploceném pozemku (koupací jezírko, lehátka, posezení, gril) v obci na centrální Vysočině jen 11 km od Jihlavy.

3 ložnice / max 4 osoby
číslo chalupy: 2212

Nový stylově zařízený samostatný apartmán (studio) v oploceném areálu v zadní části nově zrekonstruované zemědělské usedlosti v malebné krajině jižní Vysočiny jen 3 km od historického města Telč.

1 ložnice / max 2 osoby
číslo apartmánu: 1568

Prostorná jednoduše zařízená chalupa s hernou (stolní tenis) v částečně oplocené zahradě (plocha pro míčové hry, posezení, ohniště) leží na malebné samotě u lesa jen 6 km od Humpolce (koupaliště).

6 ložnic / max 20 osob
číslo chalupy: 1859

Novostavba chaty k pronájmu se saunou a bohatým vyžitím pro celou rodinu leží na oploceném pozemku v těsné blízkosti rybníku Kachlička (50 m) (přírodní koupání) jen 7 km od Humpolce.

4 ložnice / max 8 osob
číslo chaty: 2110

Útulně a pěkně zařízená chata v částečně oplocené zahradě (posezení, gril, ohniště) zcela na kraji obce jen 500 m od rekreačního rybníka a jen 3 km od Humpolce (zřícenina hradu Orlík).

2 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 0718

Akceptované poukázky a asociace