Zobrazit na mapě

Zřícenina hradu Prácheň

Hrady a zámky

Zřícenina hradu Prácheň se nachází na kopci nad řekou Otavou v blízkosti města Horažďovice. Tato lokalita patří mezi nejstarší sídla u nás. Za vlády rodu Přemyslovců tu již v 10. století bylo hradiště. Poté co Jan Lucemburský věnoval toto panství Bavorovi II. ze Strakonic, byl zde postaven kamenný hrad.

Od poloviny 16. století je toto místo opuštěné. Do současnosti se zachovaly pouze části hradeb, základy budov a bašt. Z jejich podoby a rozložení můžeme  odhadovat, že hrad plnil především obranné funkce. Z obytných a hospodářských budov  se dochovaly jen málo znatelné základy. Jsou tu i pozůstatky poustevnické kaple, která zde v pozdějších letech vznikla. Z písemných pramenů je zřejmé, že Prácheň byla župním hradem, odkud knížecí úředníci spravovali celý kraj.

Přestože z hradu Prácheň zůstaly jen rozlehlé zříceniny, rozhodně stojí za návštěvu. Cestou k hradu můžete navštívit na úpatí kopce stojící gotický kostel Svatého Klimenta. K hradu se váže mnoho pověstí o ukrytých pokladech, které se o Štědrém večeru otvírají.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Zřícenina hradu Prácheň je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Zřícenina hradu Prácheň je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Částečně zrekonstruovaná bývalá zemědělská usedlost (chalupa) s velkým neoploceným dvorem (posezení, ohniště) nabízí pronájem na malebné samotě uprostřed luk a polí 1 km od obce.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 1577

Pěkně zařízená chalupa s terasou (posezení, markýza) a oploceným pozemkem (ohniště) na kraji malé vesničky u lesa v předhůří Šumavy v oblasti ideální k cykloturistice 10 km od Horažďovic (aquapark).

4 ložnice / max 9 osob
číslo chalupy: 1123

Velmi pěkně a vkusně zrekonstruovaná chalupa v oplocené zahradě s bohatým rekreačně-sportovním zázemím (bazén, trampolína, hřiště, terasa s posezením, gril, vyžití pro děti) v malé obci v Pošumaví.

4 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1537

Prohlíželo 111 lidí

Velmi pěkná útulně zařízená chata v pečlivě udržované oplocené zahradě (bazén, sauna, terasa s posezením, gril, ohniště) na kraji šumavské obce v malebné lokalitě u lesa s možností mnoha výletů.

1 ložnice / max 2 osoby
číslo chaty: 0940

Prohlíželo 131 lidí

Kvalitně zařízený apartmán k pronájmu v podkroví novostavby s neoplocenou zahradou (zapuštěný bazén, terasa, posezení, ohniště) leží v malebném prostředí u lesa a biotopu na okraji obce.

0 ložnice / max 2 osoby
číslo apartmánu: 1955

Prohlíželo 94 lidí

Pěkně zařízená zcela samostatná část chalupy k pronájmu v oplocené zahradě (altán s posezením a krbem, pískoviště) v malé šumavské obci nedaleko lesa jen 8 km od města Sušice (aquapark).

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 1536

Prohlíželo 103 lidí

Pěkná jednoduše zařízená chata leží na neoploceném pozemku (bazén, posezení, ohniště) v nevelké chatové osadě na malebném místě u lesa s výhledem k rekreačnímu rybníku Valcha (koupání, rybaření).

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 1763

Prohlíželo 198 lidí

Skromně vybavená chata zcela na kraji obce v ohrazené zahradě (bazén, posezení, ohniště) přímo u výběhu s koňmi (možnost jízdy na koni) jen 2 km od rekreačního rybníka Valcha.

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 1015

Akceptované poukázky a asociace