Zobrazit na mapě

Rodný domek Prokopa Diviše

Prokop Diviš vlastním jménem Václav Divíšek se narodil 26.3.1698 v Helvíkovících u Žamberku na úpatí Orlických hor. Tento český kněž, léčitel a zároveň vynálezce je znám především díky unikátnímu vynálezu bleskosvodu (patrně v roce 1750).

Jeho rodný domek je od roku 1965 zpřístupněn veřejnosti a je součástí Městského muzea v Žamberku. Expozice Divišova rodného domku je rozdělena na 2 části. První část tvoří světnice, která návštěvníkům ukazuje, jak se žilo v době Divišova dětství. V druhé části muzea jsou vystaveny repliky přístrojů, se kterými vynálezce prováděl své pokusy.

Před domkem stojí 11 metrový stožár, na kterém je umístěna replika Divišova bleskosvodu.

Pokud Vám po prohlídce Rodného domu Prokopa Diviše zbude ještě chvíli času, navštivte v Žamberku také historické náměstí a rozhlednu Rozálku.

Fotogalerie - Rodný domek Prokopa Diviše

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Rodný domek Prokopa Diviše je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Rodný domek Prokopa Diviše je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Pěkná účelně zařízená chalupa v oplocené zahradě (stolní tenis, posezení, gril, ohniště) v okrajové části obce jen 10 km od Žamberku (aquapark) a jen 8 km od hradu Litice nad Orlicí.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 1253

Dnes zobrazeno 15x

Velmi pěkná chalupa k pronájmu s krbovou místnosti, saunou a s opticky chráněným dvorem (bazén, posezení, gril, houpačky) leží na malebném místě mezi loukami zcela na kraji obce.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1646

Dnes zobrazeno 10x

Pěkná v retro stylu zařízená chata leží na neoploceném pozemku (bazének, posezení, gril) na kraji obce v malebném zelení obklopeném prostředí cca. 100 m od přehrady Pastviny II (koupání, rybaření).

2 ložnice / max 8 osob
číslo chaty: 1836

Dnes zobrazeno 13x

Pěkná chata k pronájmu leží na neoploceném pozemku (terasa s posezením, ohniště) na atraktivním místě přímo na břehu přehradní nádrže Pastviny (koupání, vodní sporty, rybaření).

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 9405

Dnes zobrazeno 9x

Stylově zařízená roubená chalupa k pronájmu leží na neoplocené zahradě (hřiště, terasa s posezením, gril, ohniště) na okraji horské osady v malebné krajině Orlických hor jen 2 km od tvrze Hanička.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2143

Dnes zobrazeno 48x

Rezervováno dnes

Velmi atraktivní chata v oploceném areálu s bohatým rekreačně-sportovním zázemím (bazén, hřiště, stolní tenis, kulečník, …) na mimořádně krásném místě zcela na kraji obce na polosamotě.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chaty: 1162

Dnes zobrazeno 14x

Jednoduše zařízená chata s terasou v neoplocené zahradě (bazén, pergola s posezením a krbem) v tiché obci jen 3 km od Jablonného nad Orlicí (koupaliště) a jen 10 km od přehrady Pastviny.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 1373

Mimořádně atraktivní 6-pokojový srub k pronájmu leží na neoploceném pozemku (zahradní domek s posezením, gril) na velmi pěkném vyvýšeném místě nad obcí v malebné krajině Orlických hor.

5 ložnic / max 10 osob
číslo chaty: 1737

Akceptované poukázky a asociace