Zobrazit na mapě

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Přírodní zajímavosti

Zbrašovské jeskyně jsou součástí Hranického krasu. Jedná se o unikátní termální jeskyně, ve kterých se nalézají plynné a termální výplně. Usazeniny podzemní minerální vody zde vytvořili pozoruhodné útvary - aragonitové keříčky, gejzírové krápníky či bochníčky na stěnách.

Zbrašovské aragonitové jeskyně vznikly působením horké vody z podzemních termálních pramenů. Je zde labyrint chodeb, síní, dómů a komínů s neobvyklým vzhledem. Typickým prvkem jsou zde překrásné keříčky křehkých krystalů bílého až průhledného aragonitu. Zajímavostí je, že se jedná o nejteplejší jeskyně u nás. Teplota uvnitř je až 15 stupňů.

V nejnižších prostorách jeskynního systému se vyskytuje ve velkém množství jedovatý oxid uhličitý, který je zrádný tím, že ho nelze poznat zrakem ani čichem a právě zde zahynul Čeněk Chromý amatérský speleolog, který spolu s bratrem tyto jeskyně v roce 1921 objevil. V jeskyních je prováděno každodenní důkladné měření a podle jeho výsledků je upravován systém prohlídek pro veřejnost, které probíhají od dubna do října.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Zbrašovské aragonitové jeskyně je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Zbrašovské aragonitové jeskyně je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Moderní kvalitně zařízená chata k pronájmu se saunou a terasou s překrásným výhledem leží v divokém velkém sadu v tiché lokalitě na samotě u lesa na kopci nad městem (ideální pro dovolenou ve dvou).

1 ložnice / max 2 osoby
číslo chaty: 2048

Pěkná retro chata k pronájmu v opocené zahradě (bazén, trampolína, posezení, ohniště, pískoviště) v chatové osadě v malebném údolí Uhřínovského potoka s možností zajímavých výletů do Oderských vrchů.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chaty: 1638

Malá jednoduše zařízená chalupa k pronájmu na neoploceném pozemku (zahradní nábytek, gril) na kraji malé obce v malebné krajině beskydského předhůří s ideálními podmínkami k cykloturistice.

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chalupy: 1627

Kvalitně zařízená chalupa v oplocené zahradě (zastřešená terasa s posezením, stolní tenis, ruské kuželky, gril, ohniště) na velmi pěkném místě u lesa nad obcí v malebné krajině Hostýnských vrchů.

4 ložnice / max 14 osob
číslo chalupy: 0935

Prohlíželo 157 lidí

Jednoduše zařízená chalupa v oplocené zahradě (zahradní nábytek, gril) v tiché ulici nevelké obce jen 5 km od přehrady Bystřička (koupání, rybaření) a jen 19 km od Rožnova pod Radhoštěm.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 1547

Mimořádně atraktivní chalupa k pronájmu v částečně oplocené zahradě (bazén, stolní tenis, trampolína, posezení, gril, zahradní kuchyňka) v klidné části obce poblíž lesa jen 6 km od přehrady Bystřička.

2 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1831

Prohlíželo 111 lidí

Velmi pěkně a kvalitně zařízená chata v částečně oplocené zahradě (pergola, posezení, krb) pod lesem v rekreační obci jen 300 m od krásného koupaliště s tobogánem a s okolím ideálním k turistice.

3 ložnice / max 10 osob
číslo chaty: 1457

Prohlíželo 546 lidí

Malá útulná chata k pronájmu leží na neoploceném pozemku (posezení, gril) na okraji valašské obce v oblasti ideální k turistickým výletům do Hostýnských vrchů a do Beskyd jen 10 km od Vsetína.

1 ložnice / max 3 osoby
číslo chaty: 2167

Akceptované poukázky a asociace