Hrady a zámky

Zřícenina gotického hradu Kumburk byla oblíbeným místem básníka Karla Hynka Máchy. Často ji navštěvoval a hledal zde inspiraci pro svou tvorbu. Hrad byl vybudován rodem Merkvarticů na čedičovém vrchu ve 14. století.

Hrad byl ve svém čase považován za nedobytný, bylo zde totiž vybudováno důmyslné dělostřelecké opevnění. V průběhu třicetileté války se ale Švédům podařilo hrad dobýt a v roce 1658 byla celá stavba významně poničena.

Kumburk proslul také tím, že zde byla deset let vězněna v Panenské věži Eliška Kateřina Smiřická. Bylo to v letech 1609 – 1619. Důvodem jejího uvěznění bylo to, že se ve svých sedmnácti letech zamilovala do prostého kováře a udržovala s ním milostný poměr proti vůli rodiny. Po desetiletém uvěznění byla vysvobozena Otou Jindřichem z Vartemberka, který se později stal jejím manželem.

Z původní stavby se dochovaly zbytky brány, hradeb, část podzemního paláce a částečně i dvě věže. Z hradu je krásná vyhlídka do okolí.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Kumburk je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Kumburk je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Dnes zobrazeno 10x

Pěkně zařízená chata v neoplocené zahradě (posezení, gril, krb, houpačka) na kraji malé obce v sousedství pouze několika chat jen 7 km od Jičína (aquacentrum) a jen 14 km od Prachovských skal.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 1316

Dnes zobrazeno 14x

Pěkně udržovaná a starodávně zařízená roubená chalupa v oplocené zahradě (bazén, posezení, gril) v tiché obci jen 2 km od vodní nádrže Jahodnice (koupání) a jen 16 km od Prachovských skal.

2 ložnice / max 4 osoby
číslo chalupy: 0340

Dnes zobrazeno 22x

Pěkná malá dřevěná chatka k pronájmu na neoploceném pozemku (terasa, bazén, ohniště) v malebné lokalitě na kraji malé obce jen 2 km od Tichánkovy rozhledny na vrchu Tábor a jen 9 km od Jičína.

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 1525b

Dnes zobrazeno 99x

Pěkná malá dřevěná chatka k pronájmu na neoploceném pozemku (terasa, bazén) v malebné lokalitě na kraji malé obce jen 2 km od Tichánkovy rozhledny na vrchu Tábor a jen 9 km od Jičína.

1 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 1525a

Dnes zobrazeno 11x

Velmi pěkná roubená chalupa leží v oplocené zahradě (bazén, pergola, krb) v tiché obci v atraktivní oblasti mezi Českým rájem a Podkrkonoším jen 1 km od rekreačního rybníku Marešák.

3 ložnice / max 9 osob
číslo chalupy: 2030

Luxusní část chalupy s vlastním wellness (bazén, vířivka, sauna) k pronájmu na oploceném pozemku (gril, udírna, posezení, pískoviště) leží v klidné vesnici 7 km od Pecky (hrad, koupaliště).

2 ložnice / max 7 osob
číslo chalupy: 2132b

Luxusní apartmán s vlastním wellness (bazén, vířivka, sauna) k pronájmu na oploceném pozemku (gril, udírna, posezení, pískoviště) leží v klidné vesnici 7 km od Pecky (hrad, koupaliště).

1 ložnice / max 3 osoby
číslo apartmánu: 2132a

Dnes zobrazeno 9x

Luxusní chalupa s vlastním wellness (bazén, vířivka, sauna) k pronájmu na oploceném pozemku (gril, udírna, posezení, pískoviště) leží v klidné vesnici 7 km od Pecky (hrad, koupaliště).

3 ložnice / max 10 osob
číslo chalupy: 2132

Akceptované poukázky a asociace