Zobrazit na mapě

Památník Bible Kralické a bratrské tiskárny

Muzea

Památník Bible kralické se nachází v obci Kralice nad Oslavou, která leží 4 km východně od Náměště nad Oslavou. V obci stála již od začátku 14. století tvrz obklopená příkopem a valem. Kraličtí vladykové se vždy hlásili ke kalichu, proto museli svůj majetek často bránit se zbraní v ruce.

V polovině 16. stol. byla tvrz propůjčena Jednotě bratrské, která sem tajně přestěhovala svoji tiskárnu a v letech 1579-94 zde pod vedením I. Cibulky vydala Bibli českou, nazývanou též Bible kralická. V r. 1620 byla tvrz zničena císařskou armádou. Zbytek tiskárny byl ukryt v Náměšti a později se dostal do Lešna, kde ji používal J. A. Komenský až do ničivého požáru r. 1656.

V r. 1956 začal archeologický průzkum, který odhalil základy a zbytky zdiva a arkád, stříbrné tolary a hlavně obrovské množství původních tiskařských typů písmen, které jsou zřejmě nejstarší dochované tiskařské literky na světě. V roce 1969 byl otevřen Památník Bidle kralické, kde je uchováno přes čtyři tisíce původních tiskařských typů, kovových literek, mezernic, ozdůbek a tiskařského nářadí. V expozici je i funkční tiskařský lis. V památníku uvidítě zmíněných 35 kusů stříbrných tolarů z let 1534 – 1595, gotické kachle s motivy zmrtvýchvstání a fragment s podobiznou paní Judity - první choti rytíře Jindřicha Kralického.

Od září 2009 v je v Památníku Bible kralické otevřena nová expozice Labyrint života Jana Amose Komenského. Další stálou expozicí je výstava Dílo tiskařů jednoty bratrské. Památník je otevřen celoročně.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Památník Bible Kralické a bratrské tiskárny je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Památník Bible Kralické a bratrské tiskárny je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Pěkná jednoduše zařízená chata k pronájmu s terasou (pergola s posezením a krbem) leží na tichém místě v malé chatové osadě na břehu rybníka v jižní části Vysočiny jen 14 km od Třebíče (UNESCO).

2 ložnice / max 8 osob
číslo chaty: 2018

Pěkná jednoduše zařízená chata na neoploceném pozemku (terasa sposezením, ohniště, vyžití pro děti) na malebném místě zcela na kraji obce jen 5 km od Moravského Krumlova.

3 ložnice / max 7 osob
číslo chaty: 0807

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu leží na neoploceném pozemku (velká pergola s posezením, gril, ohniště) na malebném místě na polosamotě zcela na okraji obce v atraktivním regionu Znojemska.

3 ložnice / max 10 osob
číslo chalupy: 1954

Zcela samostatná účelně zařízená část chalupy s vlastním vchodem ve velké oplocené zahradě (terasa, trampolína, posezení, ohniště) na kraji malé tiché obce jen 2 km od Brněnské přehrady.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 1513

Pěkná jednoduše zařízená chata v neoplocené zahradě (zapuštěný bazén, pergola, posezení, krb) v chatové osadě s výhledem na místní lesy asi 13 km od Tišnova (koupaliště) a 16 km od hradu Pernštejn.

2 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 0209

Dnes zobrazeno 12x

Pěkná útulně zařízená chalupa k pronájmu s uzavřeným dvorkem a oplocenou zahradou (stolní tenis, posezení, ohniště) v boční ulici nevelké obce v malebné krajině jihovýchodní části Vysočiny.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 1571

Zrekonstruovaná a moderně vybavená chata k pronájmu leží uprostřed lesa v naprostém soukromí chatové rekreační oblasti na atraktivním místě jen 250 m od Brněnské přehrady.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 2178

Hájenka resp. samostatná účelně zařízená podkrovní část hájenky s terasou (posezení) na oploceném pozemku (hřiště, šipky, ohniště) na malebné polosamotě obklopené lesem. Cykloturistika.

2 ložnice / max 10 osob
číslo chalupy: 0902

Akceptované poukázky a asociace