Zobrazit na mapě

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách

Barokní poutní Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách je unikátní stavba v půdorysu řeckého kříže vybudována podle návrhů známého architekta Jana Blažeje Santiniho. Výstavba kostela probíhala v letech 1718 až 1750 a spolu s bývalým probošstvím a kaplí svaté Anny dnes tvoří nádhernou dominantu obce. V roce 2008 byl celý poutní areál vyhlášen národní kulturní památkou. Ačkoliv areál kostela v minulosti postihl požár (r. 1884) a za druhé světové války byl poškozen střelbou a leteckou pumou, byl vždy co nejdříve opraven. Kostel je otevřen denně od 7 hodin do západu slunce. Zajímavostí kostela je také podzemí kostela s kostnicí, kde bylo nalezeno 12 lidských lebek. Prohlídku kostnice si je třeba předem objednat.

Obec Křtiny se nachází cca. 15 km severovýchodně od Brna v CHKO Moravský kras. První zmínka o obci se datuje již do roku 1237. V minulosti byly Křtiny známy známy především marianskými poutěmi, které navštěvovalo až přes 50 000 poutníků. Dnes jsou však Křtiny i důležitou turistickou křižovatkou. Návštěvníci si prohlédnou Kostel Jména Panny Marie a pak vyrazí např. k jeskyni Výpustek a dále do Josefovského údolí pod Býčí skálu nebo směrem na Jedovnici k rybníku Olšovci nebo k Rudickému propadání.

Fotogalerie - Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Kvalitně zařízená atraktivní chalupa s terasou a relaxační místností (vířivka, šipky) v oplocené zahradě (posezení, krb) v tiché ulici v obci 2,5 km od rybníka Olšovec a 7 km od propasti Macocha.

4 ložnice / max 10 osob
číslo chalupy: 1209

Prohlíželo 192 lidí

Pěkná jednoduše zařízená chata v částečně oplocené zahradě (bazén, posezení, gril) v lesnatém prostředí chatové osady v blízkosti rybníka (přírodní koupání, rybaření) jen 6 km od propasti Macocha.

1 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 1514

Prohlíželo 174 lidí

Pěkná jednoduše zařízená chata k pronájmu leží v částečně oplocené zahradě (terasa, gril) v malebném lesnatém prostředí chatové osady v blízkosti rybníka (rybaření) jen 6 km od propasti Macocha.

0 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 2101

Prohlíželo 167 lidí

Malá pěkně a účelně zařízená chata se zastřešenou verandou na samostatné zahradě v tiché chatové osadě v blízkosti lesa jen 200 m od Pístoveckého rybníku s upravenou pláží (koupání).

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 1412

Prohlíželo 139 lidí

Pěkně zařízená chata k pronájmu na udržovaném pozemku (posezení, ohniště, stolní tenis) v nevelké chatové osadě poblíž lesa s možností výletů do Moravského krasu jen 8 km od Vyškova (aquapark).

2 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 1573

Prohlíželo 213 lidí

Mimořádně atraktivní stylová chalupa s obytným větrným mlýnem, hernou (biliárd, stolní fotbal), vinným sklípkem a uzavřeným dvorkem ve velké oplocené zahradě (bazén, stolní tenis, …).

3 ložnice / max 9 osob
číslo chalupy: 1414

Prohlíželo 97 lidí

Chalupa resp. zcela samostatná stylově zrekonstruovaná část chalupy (vejmínek) v centru obce Luleč na úpatí Drahanské vrchoviny s možností krásných výletů v okolí Vyškovska a Moravského krasu.

1 ložnice / max 3 osoby
číslo chalupy: 1608

Velmi pěkná chalupa s terasou v oplocené zahradě na kraji obce u lesa jen 7 km od obce Sloup (koupaliště, Sloupsko-šosůvské jeskyně) a jen 13 km od propasti Macocha a Punkevní jeskyně.

2 ložnice / max 4 osoby
číslo chalupy: 1111

Akceptované poukázky a asociace