Zobrazit na mapě

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách

Barokní poutní Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách je unikátní stavba v půdorysu řeckého kříže vybudována podle návrhů známého architekta Jana Blažeje Santiniho. Výstavba kostela probíhala v letech 1718 až 1750 a spolu s bývalým probošstvím a kaplí svaté Anny dnes tvoří nádhernou dominantu obce. V roce 2008 byl celý poutní areál vyhlášen národní kulturní památkou. Ačkoliv areál kostela v minulosti postihl požár (r. 1884) a za druhé světové války byl poškozen střelbou a leteckou pumou, byl vždy co nejdříve opraven. Kostel je otevřen denně od 7 hodin do západu slunce. Zajímavostí kostela je také podzemí kostela s kostnicí, kde bylo nalezeno 12 lidských lebek. Prohlídku kostnice si je třeba předem objednat.

Obec Křtiny se nachází cca. 15 km severovýchodně od Brna v CHKO Moravský kras. První zmínka o obci se datuje již do roku 1237. V minulosti byly Křtiny známy známy především marianskými poutěmi, které navštěvovalo až přes 50 000 poutníků. Dnes jsou však Křtiny i důležitou turistickou křižovatkou. Návštěvníci si prohlédnou Kostel Jména Panny Marie a pak vyrazí např. k jeskyni Výpustek a dále do Josefovského údolí pod Býčí skálu nebo směrem na Jedovnici k rybníku Olšovci nebo k Rudickému propadání.

Fotogalerie - Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Prohlíželo 106 lidí

Rezervováno 9. 7.

Kvalitně zařízená atraktivní chalupa s terasou a relaxační místností (vířivka, šipky) v oplocené zahradě (posezení, krb) v tiché ulici v obci 2,5 km od rybníka Olšovec a 7 km od propasti Macocha.

4 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1209

Dnes zobrazeno 12x

Pěkná jednoduše zařízená chata v částečně oplocené zahradě (bazén, posezení, gril) v lesnatém prostředí chatové osady v blízkosti rybníka (přírodní koupání, rybaření) jen 6 km od propasti Macocha.

1 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 1514
Mariánský poutní Kostel Jména Panny Marie ve Křtinách patří mezi skvosty barokních církevních staveb u nás. Přestože tato unikátní stavba láká každoročně tisíce návštěvníků, mezi národní kulturní památky se kostel dostal teprve začátkem tohoto století.

Dnes zobrazeno 14x

Pěkná jednoduše zařízená chata k pronájmu leží v částečně oplocené zahradě (terasa, gril) v malebném lesnatém prostředí chatové osady v blízkosti rybníka (rybaření) jen 6 km od propasti Macocha.

0 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 2101

Jednoduše zařízená chalupa k pronájmu s uzavřeným dvorem a oplocenou zahradou (zastřešené posezení, ohniště, udírna) leží na okraji malé obce nedaleko CHKO Moravský kras jen 35 km od Brna.

4 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2420

Dnes zobrazeno 9x

Mimořádně atraktivní stylová chalupa s obytným větrným mlýnem, hernou (biliárd, stolní fotbal), vinným sklípkem a uzavřeným dvorkem ve velké oplocené zahradě (bazén, stolní tenis, …).

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1414

Dnes zobrazeno 23x

Chalupa resp. zcela samostatná stylově zrekonstruovaná část chalupy (vejmínek) v centru obce Luleč na úpatí Drahanské vrchoviny s možností krásných výletů v okolí Vyškovska a Moravského krasu.

1 ložnice / max 3 osoby
číslo chalupy: 1608

Dnes zobrazeno 8x

Útulná malá chata k pronájmu leží v oplocené zahradě (bazén, pergola, gril) na kraji malé obce v blízkosti CHKO Moravský Kras (propast Macocha, Punkevní jeskyně) jen 8 km od Blanska.

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 2202

Dnes zobrazeno 26x

Stylově zařízená chalupa se zcela uzavřeným dvorem (bazén, posezení, gril) v obci v malebné krajině Moravského krasu 6 km od Sloupsko-šošůvské jeskyně a 8 km od Boskovic (zámek, hrad).

1 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 0835

Akceptované poukázky a asociace