Zobrazit na mapě

Hrad Svojanov

Hrady a zámky

Hrad Svojanov je jeden z nejstarších královských hradů v České republice. Je to jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Nachází se ve vesnici Svojanov asi 15 km jižně od města Svitavy a asi 15 km východně od Poličky.

Pro hrad je typická mohutná kulatá věž vyčnívající ze strmého zalesněného ostrohu v údolí Křetínského potoka nabízející nádherný výhled. Hrad založil kolem r. 1265 český král Přemysl Otakar II. a nazval jej původně německým jménem Fürstenberg. Hrad byl až do 15. století významným královským hradem, ale pak byl prodán Trčkům z Lípy. Ti nechali k původní gotické stavbě postavit nový renesanční palác. V průběhu dalších století hrad několikrát vyhořel a byl opraven vždy už jen z části. Od r. 1910 hrad patří městu Polička a je turisticky oblíbeným místem. Kromě mnoha kulturních akcí a koncertů hrad Svojanov nabízí tři prohlídkové okruhy a v empírovém paláci muzejní expozici figurální keramiky. Můžete zde navštívit nejen hudební salón a gotickou sloupovou síň, ale i mučírnu, podzemní prostory, kuchyň nebo dům zbrojnošů. Součástí areálu je i překrásná zahrada.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Hrad Svojanov je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Hrad Svojanov je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Stylově zrekonstruovaná chalupa k pronájmu s obytnou světnicí (kachlová kamna) leží na oploceném dvorku (bazén, posezení, gril) na návsi městyse pod hradem Svojanov.

1 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 2210

Pěkně zařízená chata k pronájmu na neoploceném pozemku (posezení, ohniště) v malé tiché chatové osadě v malebném zalesněném údolí říčky Křetínka jen 1 km od hradu Svojanov.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 0412

Prohlíželo 95 lidí

Velmi pěkná chata k pronájmu se slunečnou terasou a saunou leží na neoploceném pozemku (vířivka, trampolína) ve stráni u lesa nad říčkou na okraji malé chatové osady jen 5 km od hradu Svojanov.

3 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 2144

Prohlíželo 144 lidí

Stylová kvalitně zařízená chalupa k pronájmu s prostornou obytnou místností, oploceným dvorem a zahradou (zastřešené posezení, gril) a s možností využití ohniště u 100 m vzdáleného rybníka.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 2025

Prohlíželo 116 lidí

Stylově zrekonstruovaná atraktivní chalupa s velmi pěkným interiérem a s kompletně bezbariérovým přízemím v oplocené zahradě (stolní tenis, posezení, gril) s okolím vhodným k cykloturistice.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 1409

Nápaditě zařízený rekreační objekt k pronájmu leží na oploceném pozemku statku na kraji obce a nabízí všestranné vyžití pro celou rodinu s kompletním bezbariérovým přístupem i zařízením.

1 ložnice / max 10 osob
číslo chalupy: 2211

Prohlíželo 101 lidí

Velmi pěkně zařízená chalupa v oplocené zahradě (bazén, posezení, krb) v centru tiché obce jen 2 km od přírodního koupaliště a 22 km severně od Boskovic (hrad, Westernové městečko).

2 ložnice / max 7 osob
číslo chalupy: 0641

Pěkně a účelně zařízená chalupa s uzavřeným dvorkem (posezení) a zahradou (stolní tenis, petangue, posezení, ohniště) leží v tiché části obce jen 1,5 km od místního koupaliště a 7 km od města Polička.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 1265

Akceptované poukázky a asociace