Zobrazit na mapě

Alexandrova rozhledna u Adamova

Kamenná stavba Alexandrovy rozhledny se tyčí na zalesněném kopci Špičák (496 m. n. m.) nad městem Adamov a malebným údolím řeky Svitavy. Rozhledna je jednou z nejznámějších vyhlídek v CHKO Moravský kras. Její historie však říká, že ne vždy mohla návštěvníkům nabídnout krásný výhled do okolí jako dnes.

Historie Alexandrovy rozhledny neboli Alexandrovky, jak je místními lidově nazývána, se začala psát v roce 1887. Původně na místě rozhledny stával dřevěný vyhlídkový pavilón. Na popud císařského rady Alexandra Suchánka, který stál v čele brněnské pobočky Rakouského turistického klubu, se v roce 1887 postavila 15 m vysoká kamenná vyhlídková věž. A právě podle jména předsedy turistického spolku byla rozhledna i pojmenována.

Na stavu rozhledny se negativně podepsaly obě světové války. Během druhé světové války byla dokonce vrchní část rozhledny záměrně zbourána. Důvodem bylo, že tyčící se věž přitahovala letadla, která měly za úkol bombardovat nedaleké Adamovské strojírny. Na počátku 70. let byla věž opravena a uvnitř byl umístěn televizní vysílač pro Adamov. Časem však rozhledna začala opět chátrat a nakonec byla z havarijního důvodu uzavřena. Vše se změnilo až v roce 2008, kdy se město Adamov rozhodlo rozhlednu opravit. Až na kamenný základ se musela celá rozhledna postavit znovu. Její znovuotevření se datuje na 16.5.2009. Nyní je rozhledna celoročně přístupná.

Současná výška rozhledny je 18 m a vyhlídková plošina je ve výšce 13,9 m. Z rozhledny je krásně vidět na celé město Adamov a údolí, kterým protéká řeka Svitava, dále na severní část Brna a Pálavu. Jen několik dní v roce, kdy je viditelnost opravdu excelentní, lze dohlédnout i na severní vrcholky Alp.

Alexandrova rozhledna je dostupná z několika stran. Návštěvníci sem míří po turistických stezkách zejména z Adamova nebo z Babic nad Svitavou. Z Adamova je cesta náročnější, vede do kopce. Z Babic nad Svitavou vede cesta více méně po rovině a zvládnou ji i méně zdatní turisté.

Fotogalerie - Alexandrova rozhledna u Adamova

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Alexandrova rozhledna u Adamova je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Alexandrova rozhledna u Adamova je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Dnes zobrazeno 8x

Pěkná jednoduše zařízená chata k pronájmu leží v částečně oplocené zahradě (terasa, gril) v malebném lesnatém prostředí chatové osady v blízkosti rybníka (rybaření) jen 6 km od propasti Macocha.

0 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 2101

Prohlíželo 187 lidí

Pěkná jednoduše zařízená chata v částečně oplocené zahradě (bazén, posezení, gril) v lesnatém prostředí chatové osady v blízkosti rybníka (přírodní koupání, rybaření) jen 6 km od propasti Macocha.

1 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 1514

Kvalitně zařízená atraktivní chalupa s terasou a relaxační místností (vířivka, šipky) v oplocené zahradě (posezení, krb) v tiché ulici v obci 2,5 km od rybníka Olšovec a 7 km od propasti Macocha.

4 ložnice / max 10 osob
číslo chalupy: 1209

Zcela samostatná účelně zařízená část chalupy s vlastním vchodem ve velké oplocené zahradě (terasa, trampolína, posezení, ohniště) na kraji malé tiché obce jen 2 km od Brněnské přehrady.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 1513

Rezervováno 28. 7.

Stylově zařízená chalupa se zcela uzavřeným dvorem (bazén, posezení, gril) v obci v malebné krajině Moravského krasu 6 km od Sloupsko-šošůvské jeskyně a 8 km od Boskovic (zámek, hrad).

1 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 0835

Prohlíželo 158 lidí

Malá pěkně a účelně zařízená chata se zastřešenou verandou na samostatné zahradě v tiché chatové osadě v blízkosti lesa jen 200 m od Pístoveckého rybníku s upravenou pláží (koupání).

1 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 1412

Dnes zobrazeno 10x

Mimořádně atraktivní stylová chalupa s obytným větrným mlýnem, hernou (biliárd, stolní fotbal), vinným sklípkem a uzavřeným dvorkem ve velké oplocené zahradě (bazén, stolní tenis, …).

3 ložnice / max 9 osob
číslo chalupy: 1414

Prohlíželo 129 lidí

Pěkně zařízená chata k pronájmu na udržovaném pozemku (posezení, ohniště, stolní tenis) v nevelké chatové osadě poblíž lesa s možností výletů do Moravského krasu jen 8 km od Vyškova (aquapark).

2 ložnice / max 5 osob
číslo chaty: 1573

Akceptované poukázky a asociace