Zobrazit na mapě

Žákova hora

Přírodní zajímavosti

Žákova hora (810 m) je výrazným vrcholem Žďárských vrchů. Nachází se 2 km severovýchodně od osady Cikháj a 3 km jihozápadně od Devíti skal. Oblast má charakter pralesu, a proto vypovídá o vzhledu vrchoviny před intenzivními zásahy člověka. Prochází tudy evropské rozvodí mezi Baltickým a Černým mořem.

Lesní komplex Žákovy hory je od roku 1933 vyhlášen národní přírodní rezervací (28 ha). Zachoval se zde původní jedlodubový les s javorem a klenem pralesového charakteru; je zde k vidění i původní odrůda smrku, která pro výhodný sklon větví dobře vzdoruje větrům a sněhovým návalům. Východním směrem od vrcholu hory se nachází studánka Eleonorka a Stříbrná studánka. Ve Stříbrné studánce pramení jedna z velkých moravských řek – Svratka. 

Žákovou horou prochází 12 km dlouhá  Naučná stezka Žákova hora – Tisůvka. V okolních lesích se za 1. sv. války ukrývali Rusové, utečenci ze zajateckých táborů a za 2. sv. války zde působil partyzánský odboj, o čemž svědčí dodnes řada pomníčků.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Žákova hora je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Žákova hora je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Prohlíželo 91 lidí

Mimořádně atraktivní stylová chalupa s terasou a infrasaunou ve velké zahradě (bazén, stolní tenis, hřiště, dětský koutek) na kraji obce s překrásným výhledem k lesu jen 2,5 km od Devíti skal.

4 ložnice / max 12 osob
číslo chalupy: 1368

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu s oplocenou zahrádkou (pergola, posezení, gril) leží v obci v atraktivní CHKO Žďárské vrchy (ideální k turistice a cykloturistice) a jen 2 km od koupaliště.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2026

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu s krbovnou v částečně oplocené zahradě (altán s posezením, krb) se nachází v malé osadě nedaleko lesa v malebné krajině CHKO Žďárské vrchy.

4 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1557

Velmi pěkně zařízená prostorná chalupa se stolním tenisem a s oplocenou zahrádkou (posezení, krb, pískoviště) v tiché obci v krásné krajině centrální části Žďárských vrchů. Turistika.

3 ložnice / max 12 osob
číslo chalupy: 1107

Prohlíželo 127 lidí

Jednoduše zařízená chata na neoploceném pozemku (posezení, ohniště) na kraji chatové osady u lesa na atraktivním místě nedaleko rekreačních rybníků Medlov a Sykovec ve Žďárských vrších.

3 ložnice / max 7 osob
číslo chaty: 1106

Velká účelně zařízená chalupa v oplocené zahradě (posezení, ohniště, trampolína) na kraji obce v malebné krajině Žďárských vrchů jen 1,5 km od přírodního koupání. Ideální k turistice.

4 ložnice / max 14 osob
číslo chalupy: 1266

Zděná velmi pěkně zařízená chata v oplocené zahradě (posezení, ohniště) v chatové osadě nedaleko lesa jen 700 m od rekreačního rybníku Velké Dářko (koupání, vodní sporty). Turistika.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 1269

Zděná velmi pěkně udržovaná chata s terasou v samostatné zahradě (zahradní nábytek, krb, ohniště) v chatové osadě jen 500 m od rekreačního rybníka Velké Dářko (koupání, vodní sporty).

2 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 9922

Akceptované poukázky a asociace