Zobrazit na mapě

Naučná stezka Protržená přehrada

Naučná stezka Protržená přehrada získala svůj název podle tragédie z roku 1916, kdy došlo k protržení hráze přehrady na Bílé Desné. Stezka vznikla v roce 1996 při příležitosti 80. výročí protržení přehrady a zároveň byla prohlášena za kulturní památku. Protržení přehrady Desná je dodnes největší katastrofou v rámci protržení vodní nádrže v České republice. Katastrofu nepřežilo 65 osob. Zničeno nebo těžce poškozeno bylo 102 domů. Na 300 osob zůstalo bez přístřeší.

Na místě jsou k vidění zbytky hráze a šoupátková věž, z níž hrázný celou dobu pozoroval tragickou událost. Na stezce je také umístěn kámen, který tehdejší velká voda přivalila a na kterém jsou vyčísleny způsobené škody.

Na okruhu dlouhém jeden kilometr je k dispozici šest naučných tabulí, které obsahují základní informace o stezce a dobové fotografie tehdejší přehrady Bílá Desná.

K Protržené přehradě vede několik turistických stezek a cyklotrasa. Nejfrekventovanější jsou trasy z Albrechtic v Jizerských horách, z Josefova Dolu kolem vodopádů Jedlová nebo z osady Jizerka.

Fotogalerie - Naučná stezka Protržená přehrada

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Naučná stezka Protržená přehrada je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Naučná stezka Protržená přehrada je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Zrekonstruovaná pěkně zařízená chata s terasou a zapuštěným bazénem na kraji horské obce u lesa v létě s ideálními podmínkami k turistice a v zimě s dvěmi lyžařskými areály vzdálenými do 1,5 km.

4 ložnice / max 16 osob
číslo chaty: 1259

Prostorná horská chata k pronájmu na neoploceném pozemku se společenskou místností leží na atraktivním klidném místě u lesa přímo na turistické stezce vedoucí do vrcholových partií Jizerských hor.

5 ložnic / max 21 osob
číslo chaty: 2299
18.9.1916 v 15:30 objevili lesní dělníci v hrázi přehrady první malou trhlinu a průsak vody. Už o 70 minut později se však hráz protrhla a veškerá voda se valila do údolí. Přívalová vlna s sebou vzala vše, co ji stálo v cestě, včetně domů v nejbližších obcích pod přehradou. Na místě Protržené přehrady vznikla v roce 1996 naučná stezka, která návštěvníkům přibližuje celou tragédii.

Nově zrekonstruovaná chalupa k pronájmu na přírodním pozemku (terasa, posezení, ohniště) v okrajové části obce u lesa s nádherným výhledem do okolí v oblasti ideální k turistice a zimním sportům.

4 ložnice / max 20 osob
číslo chalupy: 1581

Prostorný zrekonstruovaný rekreační horský dům k pronájmu se společenskou místností a saunou leží na neoploceném pozemku (hřiště, posezení, ohniště, vyžití pro děti) na krásném místě u lesa a potoka.

9 ložnic / max 43 osob
číslo chalupy: 2337

Pěkná prostorná chalupa k pronájmu leží ve velké oplocené zahradě (posezení, gril, ohniště) s jezírkem a protékajícím potůčkem v malebném horském prostředí u lesa zcela na okraji obce.

3 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 2045

Prostorná kvalitně zařízená horská chalupa se saunou na neoploceném pozemku (zapuštěný bazén, posezení, krb) na atraktivním klidném místě pod lesem s krásným výhledem do údolí.

7 ložnic / max 18 osob
číslo chalupy: 1503

Prohlíželo 143 lidí

Pěkně zařízená chalupa k pronájmu leží na neoploceném pozemku (posezení, ohniště) v malebném prostředí na polosamotě nedaleko lesa přímo na turistické stezce mezi rozhlednami Bramberk a Slovanka.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1551

Prohlíželo 92 lidí

Kvalitně zařízená chalupa se saunou a zahradou (bazén, posezení, ohniště) na kraji horské rekreační osady u lesa v samém srdci Jizerských hor jen 1,5 km od lyžařského střediska Severák.

5 ložnic / max 12 osob
číslo chalupy: 1033

Akceptované poukázky a asociace