Zobrazit na mapě

Muzeum knihy na zámku Žďár nad Sázavou

Muzea

Muzeum knihy na zámku ve Žďáru nad Sázavou vzniklo v roce 1957 z podnětu známého knihovníka PhDr. Bohumíra Lifky a je proslulé po celé Evropě. Nachází se v historických prostorách bývalého cisterciáckého kláštera, který byl založen již v roce 1252; tyto prostory zaznamenaly nejvíce stavebních změn na začátku 18. stol. za působení opata V. Vejmluvy, který zde zaměstnal vynikajícího architekta J. B. Santini-Aichla. Klášter je dnes majetkem rodiny Kinských, a z části jej využívá Národní muzeum právě pro Muzeum knihy.

Muzeum dnes zaujímá jednadvacet místností včetně chodby, kde jsou chronologicky představeny dějiny písma, knihy a knihtisku především v evropských souvislostech. Součástí muzea je i hlavní sál prostupující dvě podlaží a zdobený barokní freskou s námětem Nebeské blaženosti benediktinů a cisterciáků z roku 1734 od Fr. Töppera. V tomto bývalém letním refektáři cisterciáků jsou každoročně pořádány výstavy z bohatých sbírek Knihovny Národního muzea.

V muzeu jsou stálé expozice Dějin knihy a knihtisku od počátku po současnost: vznik a vývoj písma a papíru, vynález knihtisku, originál Bible kralické z roku 1582, originál Melantrichovy bible z roku 1570, originál Kutnohorské bible z roku 1489, originál Dantovy Božské komedie tištěné v roce 1515 v Benátkách aj.  Otevřeno v sezóně, tj. od května do září.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Muzeum knihy na zámku Žďár nad Sázavou je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Muzeum knihy na zámku Žďár nad Sázavou je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Útulně a pěkně zařízená chata v samostatné zahradě (pergola, posezení, ohniště) v chatové osadě nedaleko lesa jen 800 m od rekreačního rybníka Velké Dářko. Ideální k cykloturistice.

3 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 1270

Prohlíželo 93 lidí

Zděná velmi pěkně zařízená chata v oplocené zahradě (posezení, ohniště) v chatové osadě nedaleko lesa jen 700 m od rekreačního rybníku Velké Dářko (koupání, vodní sporty). Turistika.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chaty: 1269

Zděná velmi pěkně udržovaná chata s terasou v samostatné zahradě (zahradní nábytek, krb, ohniště) v chatové osadě jen 500 m od rekreačního rybníka Velké Dářko (koupání, vodní sporty).

2 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 9922

Prohlíželo 93 lidí

Jednoduše zařízená chata na neoploceném pozemku (posezení, ohniště) na kraji chatové osady u lesa na atraktivním místě nedaleko rekreačních rybníků Medlov a Sykovec ve Žďárských vrších.

3 ložnice / max 7 osob
číslo chaty: 1106

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu v částečně oplocené zahradě (altán s posezením, krb) se nachází v malé osadě nedaleko lesa v malebné krajině CHKO Žďárské vrchy.

4 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1557

Velmi pěkně zařízená prostorná chalupa se stolním tenisem a s oplocenou zahrádkou (posezení, krb, pískoviště) v tiché obci v krásné krajině centrální části Žďárských vrchů. Turistika.

3 ložnice / max 12 osob
číslo chalupy: 1107

Dnes zobrazeno 8x

Mimořádně atraktivní stylová chalupa s terasou a infrasaunou ve velké zahradě (bazén, stolní tenis, hřiště, dětský koutek) na kraji obce s překrásným výhledem k lesu jen 2,5 km od Devíti skal.

4 ložnice / max 12 osob
číslo chalupy: 1368

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu s oplocenou zahrádkou (pergola, posezení, gril) leží v obci v atraktivní CHKO Žďárské vrchy (ideální k turistice a cykloturistice) a jen 2 km od koupaliště.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2026

Akceptované poukázky a asociace