Obce a města

Hlinsko je malebné město, ležící na rozhraní Žďárských vrchů a Železných hor a je součástí chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Městem protéká řeka Chrudimka. Podle pověsti bylo Hlinsko založeno ve 12. st. hrnčíři, neboť v okolí byla velká ložiska kvalitní hrnčířské hlíny. S hrnčířstvím se můžete seznámit v hlineckém muzeu (otevřeno celoročně), které bylo jako jedno z nejstarších v Čechách založeno už roku 1874. 

Mezi významné památky patří barokní kostel Narození Panny Marie postavený v letech 1730 – 1745 na místě, kde již dříve stál dřevěný kostel z roku 1350 farní, jehož věž byla vezděna do novostavby. Zvon na této věži bije již od roku 1520 a chloubou kostela je i křtitelnice z roku 1628.

V centru se zachoval ojedinělý soubor roubených domků, zvaný Betlém, který je zpřístupněným památkovým celkem. V městské galerii bývají výstavy našich předních výtvarných umělců.

Hlinsko je doma i v cizině známé i díky svým folklorním souborům. Jsou to dětský Vysočánek a jeho dospělý druh Vysočan. Oblibu a přízeň návštěvníků si získaly každoroční Adámkovy folklorní slavnosti.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Hlinsko je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Hlinsko je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Velmi atraktivní luxusní chalupa k pronájmu se stylovou společenskou místností na velkém neoploceném pozemku (bazén, 2 hřiště, stolní tenis, terasa) v těsné blízkosti skanzenu na Veselém kopci.

5 ložnic / max 14 osob
číslo chalupy: 0738

Prohlíželo 118 lidí

Rezervováno 3. 10.

Velká účelně zařízená chalupa v oplocené zahradě (posezení, ohniště, trampolína) na kraji obce v malebné krajině Žďárských vrchů jen 1,5 km od přírodního koupání. Ideální k turistice.

4 ložnice / max 14 osob
číslo chalupy: 1266

Velmi pěkně zařízená prostorná chalupa se stolním tenisem a oplocenou zahrádkou (posezení, krb, pískoviště) v tiché obci v krásné krajině centrální části Žďárských vrchů. Turistika.

3 ložnice / max 12 osob
číslo chalupy: 1107

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu s oplocenou zahrádkou (pergola, posezení, gril) leží v obci v atraktivní CHKO Žďárské vrchy (ideální k turistice a cykloturistice) a jen 2 km od koupaliště.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2026

Kvalitně zařízená chalupa k pronájmu v oplocené zahradě (bazén, travnatá plocha pro míčové hry, stolní tenis, posezení) v malé obci na úpatí Žďárských vrchů a nedaleko mikroregionu Toulovcovy Maštale.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 0841

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu v částečně oplocené zahradě (altán s posezením, krb) se nachází v malé osadě nedaleko lesa v malebné krajině CHKO Žďárské vrchy.

4 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 1557

Účelně zařízená chata k pronájmu leží v neoplocené zahradě (bazén, posezení, krb, ohniště) u lesa nad říčkou Krounkou na kraji obce. Ideální k výletům (Žďárské vrchy, Toulovcovy Maštale).

3 ložnice / max 7 osob
číslo chaty: 2145

Prohlíželo 142 lidí

Mimořádně atraktivní stylová chalupa s terasou a infrasaunou ve velké zahradě (bazén, stolní tenis, hřiště, dětský koutek) na kraji obce s překrásným výhledem k lesu jen 2,5 km od Devíti skal.

4 ložnice / max 12 osob
číslo chalupy: 1368

Akceptované poukázky a asociace