Obce a města

Hlinsko je malebné město, ležící na rozhraní Žďárských vrchů a Železných hor a je součástí chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Městem protéká řeka Chrudimka. Podle pověsti bylo Hlinsko založeno ve 12. st. hrnčíři, neboť v okolí byla velká ložiska kvalitní hrnčířské hlíny. S hrnčířstvím se můžete seznámit v hlineckém muzeu (otevřeno celoročně), které bylo jako jedno z nejstarších v Čechách založeno už roku 1874. 

Mezi významné památky patří barokní kostel Narození Panny Marie postavený v letech 1730 – 1745 na místě, kde již dříve stál dřevěný kostel z roku 1350 farní, jehož věž byla vezděna do novostavby. Zvon na této věži bije již od roku 1520 a chloubou kostela je i křtitelnice z roku 1628.

V centru se zachoval ojedinělý soubor roubených domků, zvaný Betlém, který je zpřístupněným památkovým celkem. V městské galerii bývají výstavy našich předních výtvarných umělců.

Hlinsko je doma i v cizině známé i díky svým folklorním souborům. Jsou to dětský Vysočánek a jeho dospělý druh Vysočan. Oblibu a přízeň návštěvníků si získaly každoroční Adámkovy folklorní slavnosti.

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Hlinsko je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Hlinsko je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Pěkně zařízená chalupa k pronájmu s oplocenou zahradou (zapuštěný bazén, zastřešené posezení, zahradní krb, stolní tenis, vyžití pro děti) leží v malé obci na rozmezí Žďárských vrchů a Železných hor.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2422

Velmi atraktivní luxusní chalupa k pronájmu se stylovou společenskou místností na velkém neoploceném pozemku (bazén, hřiště, stolní tenis, vyžití pro děti) v těsné blízkosti skanzenu na Veselém kopci.

6 ložnic / max 16 osob
číslo chalupy: 0738
Hlinsko je malebné město Českomoravské vrchoviny, ležící jižně od Chrudimi na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárských vrchů a Železných hor. Historie města je úzce spjatá s hrnčířstvím, a proto je tomuto odvětví věnována stálá expozice v místním muzeu. Nejnavštěvovanějším místem ve městě je starobylý farní kostel a soubor roubených domků Betlém.

Nápaditě a kvalitně zařízená chata k pronájmu s wellness (vířivka, infrasauna) a terasou leží ve velké oplocené zahradě (krb, ohniště, bohaté vyžití pro děti) v malé klidné osadě v Železných horách.

2 ložnice / max 9 osob
číslo chaty: 2340

Prohlíželo 104 lidí

Velká účelně zařízená chalupa v oplocené zahradě (posezení, ohniště, trampolína) na kraji obce v malebné krajině Žďárských vrchů jen 1,5 km od přírodního koupání. Ideální k turistice.

4 ložnice / max 14 osob
číslo chalupy: 1266

Účelně zařízený bezbariérový apartmán s možností využít gril a společenskou místnost (bar, výčep, kulečník) k pronájmu v tiché obci v krajině centrální části Žďárských vrchů jen 5 km od Devíti skal.

0 ložnice / max 8 osob
číslo apartmánu: 2253

Velmi pěkně zařízená prostorná chalupa se stolním tenisem a oplocenou zahrádkou (posezení, krb, pískoviště) v tiché obci v krásné krajině centrální části Žďárských vrchů. Turistika.

3 ložnice / max 12 osob
číslo chalupy: 1107

Velmi pěkně zařízená chalupa k pronájmu s oplocenou zahrádkou (pergola, posezení, gril) leží v obci v atraktivní CHKO Žďárské vrchy (ideální k turistice a cykloturistice) a jen 2 km od koupaliště.

3 ložnice / max 8 osob
číslo chalupy: 2026

Kvalitně zařízená chalupa k pronájmu v oplocené zahradě (bazén, travnatá plocha pro míčové hry, stolní tenis, posezení) v malé obci na úpatí Žďárských vrchů a nedaleko mikroregionu Toulovcovy Maštale.

2 ložnice / max 6 osob
číslo chalupy: 0841

Akceptované poukázky a asociace