Zobrazit na mapě

Přírodní památka Panská skála

Přírodní zajímavosti

Mezi Práchní a Kamenickým  Šenovem se nachází čedičový vrch vulkanického původu. Na místě lomu z 18.století byla těžbou odkryta stěna, která se skládá ze sloupů čediče s výškou přes deset metrů. Pro svůj tvar, který připomíná píšťaly, se mu říká varhany. V blízkosti Panské skály je malé, ale velmi hluboké jezírko. Z vrcholu skály je překrásný výhled do okolní krajiny.

Panská skála je nejstarší geologickou rezervací u nás a je chráněnou památkou. Pro svůj romantický a nevšední vzhled je velmi oblíbeným cílem turistických výletů.

Snad nejvíce se toto místo zapsalo do povědomí tím, že zde byly natáčeny některé scény z mnoha generacemi oblíbené pohádky Pyšná princezna. Na úpatí skály byl v 18. století postaven Mariánský sloup. Skalní útvar je pravidelně udržován a zbavován náletových dřevin, aby jeho unikátní vzhled byl zachován. 

Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Mapa turistického cíle a nejbližších chat a chalup v okolí

Přírodní památka Panská skála je zařazen do těchto kategorií turistických cílů:

Přírodní památka Panská skála je naším tipem na výlet pro tyto oblasti:


Nejbližší chaty a chalupy pro dovolenou

Stylově zařízená chalupa k pronájmu leží v oplocené zahradě (bazén, trampolína, terasa s posezením, gril) v obci v atraktivní krajině Lužických hor a je ideální pro rodinnou dovolenou.

2 ložnice / max 5 osob
číslo chalupy: 2229

Kvalitně zařízená roubená chalupa k pronájmu leží na neoploceném pozemku (bazén, pergola, gril, ohniště) na okraji obce na malebném místě u lesa v atraktivní krajině Lužických hor.

3 ložnice / max 13 osob
číslo chalupy: 2044

Pěkná jednoduše zařízená chata k pronájmu leží v chatové osadě v malebné lokalitě u lesa na okraji obce jen 200 m Lesního rybníku s možností krásného přírodního koupání a občerstvení.

1 ložnice / max 7 osob
číslo chaty: 1661

Velká turistická chalupa k pronájmu leží na neoploceném pozemku (bazén, volejbalové hřiště, posezení, ohniště, vyžití pro děti) v naprostém soukromí, obklopena jen přírodou Lužických hor.

15 ložnic / max 52 osob
číslo chalupy: 2170

Mimořádně atraktivní roubená chalupa k pronájmu leží v oplocené zahradě (posezení, trampolína, vyžití pro děti, ohniště) na polosamotě na kraji obce v turisticky přitažlivé oblasti Českého Švýcarska.

4 ložnice / max 9 osob
číslo chalupy: 1844

Stylová kvalitně zařízená chata k pronájmu leží na neoploceném pozemku (terasa, posezení, ohniště) na polosamotě na okraji obce v turisticky přitažlivé krajině národního parku České Švýcarsko.

2 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 1845

Útulná pěkně zařízená chata k pronájmu se zimní zahradou a krbovými kamny leží v oplocené zahradě (terasa s posezením, gril, ohniště, vyžití pro děti) na okraji městečka v samém srdci Lužických hor.

2 ložnice / max 4 osoby
číslo chaty: 2241

Pěkná malá chata k pronájmu s krbem na neoploceném pozemku (posezení, krb) v malé tiché obci v atraktivní lokalitě nedaleko od vstupu do NP České Švýcarsko jen 9 km od Pravčické brány.

0 ložnice / max 3 osoby
číslo chaty: 1570

Akceptované poukázky a asociace